Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı, tüm kadınların yapmaktan büyük keyif aldığı etkinliklerden biridir. Hatta öyle ki çoğu kez kadınlar, bir araya gelip cilt bakımı günleri bile düzenler. Günümüzde modern ve bakımlı erkeklerin sayısı giderek çoğalmaktadır ve onlarda en az kadınlar kadar cilt bakımına önem vermektedir. Cildinizin her an bakımlı olması için evde cilt bakımı tekniklerini ve doğal cilt bakım kürlerini uygulayabilirsiniz. Cildinizdeki küçük lekeler ve birkaç sivilce için yine evde cilt bakımı yapabilirsiniz.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?
Cilt bakımının en önemli aşaması kesinlikle cilt temizliği yapmaktır. Temiz olmayan bir cilt üzerinde bakım yaptığınız asla görünmeyecektir ve işe yaramayacaktır. Kadınlar makyaj yaptığında bile temiz olmayan ciltte estetik olmayan görüntüler ortaya çıkacaktır. Cilt her zaman temiz ve nemli tutulmalıdır. Cildinizi sabunla temizlemek isterseniz zeytinyağlı doğal sabunlar ile yıkayabilirsiniz. Daha sonrasında yüzünüze nemlendirici sürerek cilt temizliği işlemini tamamlarsınız. Bunun dışında içeriğinde nemlendirici bulunan yüz temizleme jellerinden kullanabilirsiniz. Alternatif bir opsiyon için özel acıbadem sütü içerikli yüz temizleme sütü kullanabilirsiniz. Cilt temizliği için doğal bir cilt bakım kürünü evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Özel salatalıklı cilt temizleme kürü için öncelikle bir adet salatalığın kabuklarını soymadan rendelemeniz gerekir. Daha sonra küçük bir tencerede salatalık rendesini su ile birlikte iyice kaynatın. Salatalık püresini süzdükten sonra soğumaya bırakın. Soğuma işleminden sonra salatalık püresinin içine bir yemek kaşığı sıcak süt ve 25 gr. badem yağı ilave edin. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve her sabah pamuk yardımıyla yüzünüzü temizlemek için kullanın.
Kuru bir cilde sahipseniz yatmadan önce yağsız sütü bir kaba koyun ve pamuğu batırıp cildinizi iyice temizleyin. On beş dakika sonra tekrar temiz bir pamuk yardımı ile sütle cildinizi temizleyin ve kurulayın.
Yağlı bir cilde sahipseniz, bir kaba sıcak su doldurun daha sonra içine bir avuç içi kurutulmuş papatyayı parmağınızla ezerek suyun içine ilave edin. Beş dakika bekledikten sonra bu karışımı süzün. Bir pamuğu karışıma batırın ve yüzünüzü iyice temizleyin. Beş dakika boyunca yüzünüzü papatya suyuyla silerek, cildinizi tüm kirlerden arındırmış olursunuz.
Normal bir cilde sahipseniz, üzümü alın ve avucunuzun içinde suyunu sıkın. Bir kaba doldurduğunuz üzüm suyuna pamuğu batırıp cildinizi iyice temizleyin. On beş dakika cildinizde üzüm suyunu beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Cilt İçin Doğal Tonik Nasıl Uygulanır?
Cilt temizliğinden sonra gelen ikinci aşamada cilde tonik uygulamak gelir. Cilde tonik uygulaması yapmak gözenekleri arındırır, siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Hali hazırda var olan sivilce ve siyah noktaları yok eder. Cildi toniklemenin oldukça kolay bir çözümü var. Doğal, içinde kimyasal madde ya da esans bulunmayan gül suyunu tonik olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Gül suyunu bir pamuğa döktükten sonra yüzünüzü iyice silin. 15 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Cildinizdeki gözeneklerin sıkılaştığını, siyah noktaların yok olduğunu ve cildinizin canlılık, ferahlık kazandığını hissedeceksiniz.
Doğal cilt toniği için orta boy bir salatalığı bir kaba rendeleyin. Yarım limonun suyunu sıkıp salatalık rendesine ilave edin. Salatalık içeriğinde bulunan su ile ferahlık ve canlılık hissi verir. Limon ise doğal bir arındırıcı görevi görmektedir. Bu karışımı pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın.
Doğal tonik olarak işlev gören bir başka madde ise elma sirkesidir. Sirke asidik bir madde olduğu için pH değeri vardır. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ile dört yemek kaşığı suyu bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımı pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
Cilt İçin Doğal Nemlendirici Krem Nasıl Uygulanır?
Cilt temizliği ve tonikleme işlemi kadar önemli olan bir diğer konu da cildin nemlendirilmesidir. Cilt kuruduğu zaman sağlıksız olmasının yanı sıra estetik olarak kötü bir görüntüye neden olur. Cildin nem dengesinin korunması için cilt tipine uygun olmayan nemlendirici kremler seçildiği zaman yüzde istenmeyen kalıcı etkiler yapabilir. Evde doğal olarak hazırlayacağınız cilt nemlendirme kremi sayesinde daha sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı, 5 damla çörek otu yapı ve 3 damla mavi anemon yağını bir kapta karıştırın. Cam bir kavanoza alarak saklayın. Daha sonra içine bir tatlı kaşığı bitkisel gliserin ilave edin. Bu karışımı gece yatmadan önce cildinize uygulayın.
Cildinizi nemlendirmek için başka bir alternatif olarak zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zeytinyağı içindeki doğal bitkisel özler ile cildinizi yumuşatır ve parlak görünmesini sağlar. Bir kapta iki yemek kaşığı zeytinyağı ile bir tatlı kaşığı hint yağını karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile cildinize bu yağ karışımını uygulayın. Bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra on dakika kadar bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.

Avokado yine cilde çok iyi gelen ve doğanın mucizesi bir meyvedir. Avokado, antioksidan içeriğe sahip olduğu için cildin yaşlanmasını önler. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve gözenekleri sıkılaştırır. Bir adet yumuşak avokadoyu soyun. Elinizle sıkıp püre haline getirin. Bir kapta bir çay kaşığı bal ile avokadoyu karıştırın. Daha sonra bu karışımı cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı otuz dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Profesyonel Cilt Temizliği Neden Gereklidir?
Ciddi yüz hastalıkları ve cilt problemleri olan kişiler mutlaka profesyonel cilt bakımı uygulamasını düzenli aralıklar ile yaptırmalıdır. Rosacea yani gül hastalığı olan kişilerin yüzlerinde sivilceli bir görünüm olur ya da kılcal damarlar yüzeyde olduğu için yanaklarda belirgin kırmızı bir görünüm olur. Bu cilt hastalığı için evde cilt bakım yöntemleri işe yaramaz. Hatta tam tersi bu bakım kürleri cildinizi daha kötü bir hale getirebilir. Yüzünde iltihaplı ve büyük sivilce sorunu olan kişiler yine mutlaka bir güzellik merkezinde düzenli olarak cilt bakımı yaptırmalıdır. Ciltlerinin sürekli olarak temiz kalması gerekir. Güneş lekeleri ve cilt lekeleri olan kişiler için de profesyonel cilt bakım uygulamaları yaptırmaları şarttır. Özel Bil Tıp Polikliniği’nde tüm cilt problemlerinize özel farklı teknikler uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sonucunda parlak, canlı ve taze bir cilde kavuşabilirsiniz. Deneyimli ve alanında uzman kadrosu, son teknoloji gelişmiş cihaz ve ekipmanları sayesinde farklı cilt problemlerini kısa sürede yok eden Özel Bil Tıp Polikliniği, her zaman kişiye ve ihtiyaçlara yönelik çözümler sunar.

Profesyonel Cilt Bakımında Hangi Aşamalar Uygulanır?
Profesyonel cilt bakımı, özel bir klinikte bir estetisyen tarafından profesyonel cihazlar ve ürünler kullanılarak yapılır. Yanlış kozmetik ürünleri kullanma, cilt bakımında yapılan yanlışlar, alkol ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, kötü hava şartları, sürekli makyaj yapma ve stres gibi faktörler cildi oldukça fazla yıpratır. Tüm bu sebepler cildin sağlıksız, mat ve solgun görünmesine sebep olur. Profesyonel cilt bakımı aşamaları cildin temizlenmesi, peeling yapılarak ölü derilerden arındırılması, toniklenmesi, yoğun nemlendirilmesidir. En iyi cilt bakım merkezlerinden biri olan Bil Tıp Kliniği’nde profesyonel cilt bakımı uygulaması yapılmaktadır. En son teknolojik cihazlar, en kaliteli kozmetik ürünler ile deneyimli estetisyenler tarafından yapılan profesyonel cilt bakımı uygulaması ile cilt tamamen sağlıklı, parlak ve ışıltılı bir görünüme kavuşturulur. Profesyonel cilt bakımı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için http://www.biltip.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Profesyonel cilt bakımı uygulaması kişiye özel olarak yapılır. Cildin üst katmanının temizlenmesi, cildin alt katmanlarında oluşan kir ve sebumları temizlemek için tonikleme, cildi ölü derilerden arındırmak için peeling uygulaması, gözenekleri açmak için buhar banyosu, vakum ve klineks yöntemi ile siyah noktalardan arındırma, sivilce ve akne oluşumunu önlemek için özel bir cihazla uygulanan cilt dezenfeksiyonu, lenf ve kan dolaşımını düzenlemek için hava masajı, cilde uygun maske uygulama, göz çevresi ve yüz serumu işlemleri, yoğun nemlendirme ve yüz bakım kremi ile güneş koruyucu uygulaması yapılarak uygulama sonlandırılır.

Bu işlemlerde eğer cildin ihtiyacı varsa anti-aging ampuller cilde uygulanır. Ayrıca anti-aging etkili ısı lifting maskeler cilde uygulanarak cildin yaşlanma etkileri geciktirilir. Profesyonel cilt bakımı cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar, cildin rahat bir nefes almasına, gözeneklerin açılması, sivilce ve akne oluşumunun engellenmesine, cildin yağ ve nem dengesinin korunmasına, kırışıklıklara karşı önlem alınmasına ve cildin kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Profesyonel Cilt Bakımına Ek Olarak Hangi Uygulamalar Yapılabilir?
30 yaş ve üzeri kadınlar için anti-aging tedavisi uygulanabilir. Yüzdeki yaşlanma etkilerini geciktirmek ve kırışıklıkları azaltmak için iğnesiz botoks uygulaması yapılabilir. Yüzünde derin çizgiler olan kişiler için derin çizgileri açma yöntemi uygulanabilir.

Kolajen bakımı, cildin elastikiyet kabiliyetini arttırmak amacı ile yapılır. Kolajen maddesi; yüze esneklik ve canlılık kazandırarak genç görünmesini sağlar.
Altın bakımı ise 24 ayar saf altının tüm cilde sürülmesi ve emilmesi sürecini kapsar. Saf altın cilde yoğun bir nemlendirme sağlar. Bunun yanı sıra leke giderici bir özelliği olan saf altının, anti-aging olduğu da bilinmektedir.
Cildinde leke sorunu olan kişiler için özel olarak cilt lekelerini gidermek için çeşitli uygulamalar yapılır. Akne ve sivilce tedavisi ise, cildinde sivilce sorunu olan kişilerin cilt tipi analizi yapılarak uygulanır.

Karbon Peeling Uygulaması Nedir?
Karbon peeling, profesyonel cilt bakımında gerek duyulması halinde yapılan özel bir yöntemdir. Karbon solüsyonu cilde uygulanır ve 15 dakika bekletilerek özel bir lazer ile cilt ölü hücrelerden arındırılır. Lazer ışığı karbonla birleştiği zaman ısıyla birlikte ciltte stimülasyon yaratır. Düzenli karbon peeling uygulaması ile gözenekler daralır, deri içinde kolajen maddesi ve elastin lifleri artar. Bunun yanı sıra karbon peeling uygulaması yağ salgısını düzenleyerek akne tedavisine destek olur. Karbon peeling uygulaması 30 dakika sürer. Kişi, uygulama esnasında hiçbir ağrı ve acı duymaz. Uygulama sonrasında bir parça kızarıklık oluşabilir fakat 10 dakika sonra yok olacaktır. Karbon peeling işlemi, iki hafta aralıklarla toplam 10 seans uygulanabilir.

Jetpeel Uygulaması Nedir?
Jetpeel teknolojisi genel olarak cilde temas etmeden uygulanır. Jetpeel, özel başlıkları ile cildin gereksinimi olan minareller, su, vitaminler, oksijen ve solüsyonları dermis tabakasına ulaştırır. Özel başlıkları ile basınçlı hava ve serum fizyolojik birleştirilerek cilde mekanik peeling uygulanır. Böylece vitamin ve minerallerin, yüzün alt tabakasına geçmesi sağlanır, gözenekleri açar, ölü derilerden ve cilt altında biriken sebumlardan arındırır. Uygulama esnasında hiçbir ağrı ya da acı hissi duyulmaz. İşlem sonrasında yüzde hafif bir kızarıklık görülebilir fakat 30 dakika sonra cilt eski rengine geri döner. Jetpeel uygulaması yaklaşık 60 dakika sürer. İki hafta aralıklarla toplam 10 seans uygulama yapılabilir.

HydraFacial Nedir?
HydraFacial bir cilt bakım uygulamasıdır. Cilt tipi belirlendikten sonra özel bir vakum tekniği ile yüz derinlemesine temizlenir. Vakum tekniği ve özel solüsyon ile uygulanan bu peeling yönteminde; sivilce, akne, lekeler ve siyah noktaların yoğunluklu olarak bulunduğu yerlerde özel kristal başlıklar kullanılır. Böylece cildin hassas noktaları tahriş olmadan peeling uygulaması yapılır. Kuru ve ince kırışıklıklar olan ciltler için hyaluronik asit içerikli serumlar kullanılır. Bu serumlar; siyah noktaları yok eder, genişlemiş olan gözenekleri daraltır ve yağlı T bölgesindeki yağ dengesini sağlar. Bu işlemlerde kişinin ihtiyaçlarına özel tipsler cihazlara takılarak uygulanır. Son olarak kolajen üretimini arttıran kırmızı led terapi kullanılarak işlem tamamlanır. İhtiyaç duyulduğu takdirde mavi led terapi uygulaması yapılabilir. Mavi led terapi; akne ve sivilcelerin içinde bulunan bakterileri öldürür. Böylece sivilciler için kesin bir çözüm sunar. HydraFacial peeling uygulaması, ayda bir kez olmak üzere toplam 6 seans yapılabilir.

Dermabrazyon Nedir?
Cilt soyma olarak da bilinen dermabrazyon uygulaması yine cilt bakım uygulamaları arasında yer alır. Uzman estetisyen tarafından gerekli bulduğu durumlarda uygulanabilir. Ciltte oluşan pürüzlü ve kötü görüntüleri yok etmek için kullanılan dermabrazyon yöntemi, cildin taze tabakasını ortaya çıkarır. Özellikle sivilci ve aknelerin oluşturduğu derin izleri yüzden yok etmek için dermabrazyon yöntemi kullanılabilir. Bu işlemde genel olarak cildin üst yapısı soyulur ve ciltte bir yara oluşur. Bu yara iyileştikten sonra öncekinden daha pürüzsüz, parlak ve canlı bir cilt tabakası ortaya çıkacaktır.
Cilt soyma işlemi cerrahi bir işlem olduğu için bir doktor ile anestezi altında uygulanır. Cilt soyma işleminin yapılacağı bölgeye göre lokal ya da genel anestezi yöntemi tercih edilebilir. Lokal anestezi ile dermabrazyon yöntemi uygulanan hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabilmektedir. Genel anestezi uygulanan hastalar ise bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler. Cilt soyma işleminde yaralar bir hafta sonra iyileşir. Fakat tam olarak istenen sonuç ve cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşması üç hafta sürmektedir.